Gradonačelnik Stevanović: Ne smije biti okupljanja, izleta i druženja

Gradonačelnik Stevanović: Ne smije biti okupljanja, izleta i druženja

03.04.2020. godine

Ohrabreni smo jer su rezultati testiranja svih primarnih kontakata sa tri zaražena lica sa naše regije negativni na virus korona. Međutim, svi moramo još disciplinovanije da sprovodimo sve mjere jer su ove dvije sedmice najkritičnije, rekao je komandant Gradskog štaba za vanredne situacije i gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović.

Na redovnoj konferenciji za novinare on je upozorio da ne smije biti okupljanja, izleta, druženja, a sve u cilju zaštite zdravlja i sprečavanja širenja virusa.

„Za one koji krše samoizolaciju od danas su u funkciji dva šatora gdje umjesto kreveta  spavate na dušeku, spoljašnji je toalet i voda. Zar treba da komfor svojih domova mijenjate za takve smještaje, zato što ne poštujete mjeru samoizolacije i ugrožavate i sebe i sve duge ljude. Moramo biti odgovorni i kad je riječ o tome da nema okupljanja, bićemo još rigorozniji, policija će sprovoditi kontrole i za sve one koji ponove prekršaje slijedi lokalni šatorski karantin. Sugrađane starije od 65 godina još jednom pozivam da ne izlaze bez potrebe, jer rizikuju mnogo, a mlađe sugrađane molimo da u periodu od 7 do 10 časova utorkom i petkom ne prave gužve kako bi penzioneri u bankama, apotekama i trgovinama završili svoje obaveze. Ono što ne stignu da obave nek zovu volonterski servis. Svi moramo shvatiti ozbiljnost situacije i pridržavati se svake mjere i preporuke najdisciplinovanije.“

Gradonačelnik je podsjetio da je prvobitno bilo definisano da lokalni  karantin bude na graničnom prelazu i da se ljudi koji stižu iz inostranstva smještaju u šatore na 14 dana,  te da se  kasnije pristupilo obezbjeđivanju smještaja u objektima od čvrstog materijala.

„Mi postupamo prema zakonu i uputstvima koja dobijamo od republičkih institucija. Sva lica koja stižu iz inostranstva moraju na 14 dana u lokalni karantin. Mi smo obezbijedili skoro 1.000 kvadrata gdje se nalazi 30 kreveta, što znači da ima sasvim dovoljno prostora, toaleti su uredni, kao i tuš kabine, obezbijeđeni su obroci, služi im se kafa. Ti ljudi žele da idu svojim kućama gdje su im članovi porodice, komšije, rodbina, ali šta ako su potencijalni nosioci virusa, to bi odmah značilo da imamo žarište. Sramota je da se neko buni i treba shvatiti da svaki pojedinac ima odgovornost i da se mora u skladu sa tim ponašati.“

Komandant Gradskog štaba je najavio još rigoroznije kontrole od strane inspekcijskih organa i sankcionisanje svih koji u bilo kom pogledu zloupotrebljavaju trenutnu situaciju.

On se ljekarima i svim članovima štaba zahvalio na svemu što čine, velikoj požrtvovanosti i jer su sve druge obaveze stavili sa strane.

„Nemojte njihov trud da dovodite u pitanje i da zbog neodgovornosti i nesavesnosti dopustimo da virus uđe u bolnicu, jer rezervne ljekare nemamo.“

Dr Bogdana Bodiroga, član Odgovornog tima za upravljanje karantinom, rekla je da u njemu redovno radi medicinska ekipa i redovno pregleda lica kojih je trenutno 15.

„Moramo znati da karantin nije stvar nečijeg izbora, nego obaveza za sva lica koja ulaze u Republiku Srpsku. Mi se trudimo da tim licima omogućimo punu podršku u svakom smislu. Naše ekipe na licu mjesta osim što prate njihovo epidemiološko stanje u vezi sa virusom , prate i njihovo opšte medicinsko stanje i ukoliko primjetimo da oni zahtijevaju neku dodatnu njegu, mi preduzimamo dalje korake. Jedno lice koje se žalilo na povišen krvni pritisak je pregledano i ja potvrđujem da je to blago povišen pritisak, a u kontaktu sa porodicom imam informaciju da u prethodnim danima nije redovno uzimalo terapiju i naravno da u takvim okolnostima ne možemo očekivati bolji rezultat. Obezbijedili smo i psihološku podršku u smislu da smo angažovali i Centar za mentalno zdravlje i omogućili smo konsultacije sa psihijatrom osobama ukoliko imaju tu potrebu. Apelujem na ta lica da prihvate 14 dana karantina i pomognu cijeloj zajednici da se spasimo virusa korona, da redovno uzimaju svoju terapiju, da sarađuju sa nama i da nam omoguće liječenje.“

Dr Pero Pajkanović, infektolog u Bolnici u Zvorniku, istakao je da su svakodnevno u kontaktu sa tri zaražena pacijenta sa regije i da su svi bez simptoma.

„Oni praktično imaju svoju osnovnu srčanu bolest, kao i pozitivnost na virus i za sada nije neophodno bolničko liječenje po tim kriterijumima. Naravno, pratimo ih i dalje i ukoliko bi došlo do pogoršanja bolesti smjestićemo ih u bolnicu. Što se tiče primarnih kontakata za koje su rezultati na virus korona negativni, oni su u kućnoj izolaciji i mi ćemo ih najmanje još sedam dana pratiti, jer se mogu razviti simptomi. Juče je testiran i drugi krug kontakata i dijelom i treći kontakti i za njih čekamo rezultate.

Dr Cvijeta Ostojić-Vasić, epidemiolog u Domu Zdravlja, istakla je da je od momenta pojave pandemije prema uputstvima, najprije izrican zdravstveni nadzor za lica koja dolaze iz zemalja pogođenih virusom, potom kućna samoizolacija,  dok se po posljednjim sva lica koja stižu sa graničnih prelaza upućuju u lokalni karantin na period od 14 dana.

„Sve je manje lica u kućnoj samoizolaciji, a sve više onih za koje je ova mjera istekla. Mi ih pratimo redovno i bićemo zadovoljni ako niko ne bude imao simptome bolesti. Ukoliko se to  desi u toku izolacije, oni treba da kontaktiraju infektologa i uzimaju im se brisevi. Moramo biti ozbiljni i odgovorni, veliki dio puta smo prešli, ali je i veliki dio puta još ispred nas.“

1