Apel građanima: „Pridržavajte se preventivnih mjera“

Apel građanima: „Pridržavajte se preventivnih mjera“

17.03.2020. godine

Gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović rekao je danas da na području Zvornika nema registrovanih lica oboljelih od korona virusa niti sa simptomima bolesti. Zbog te činjenice i na prijedlog stručnih lica iz oblasti zdravstva na današnjem sastanku Gradskog štaba za vanredne situacije grada Zvornika zaključeno je da još uvijek ugostiteljski objekti neće biti zatvoreni, naročito ako se ima u vidu da je smanjen intenzitet kretanja građana.

Nakon sastanka Gradskog štaba za vanredne situacije gradonačelnik je saopštio da će Dječiji vrtić „Naša radost“ od sutra biti zvanično zatvoren s obzirom da je danas došlo samo jedno dijete. „Izvršena je dezinfekcija novog objekta vrtića i tu je sve spremno kada se ukaže potreba da vrtić počne sa radom. Mi smo danas analizirali primjenu zaključaka sa prethodnog sastanka i ocijenili smo da je kod građana podignuta odgovornost. Takođe, informacije sa terena govore da se svi ugostiteljski objekti pridržavaju radnog vremena i sve nam to pokazuje da su naši sugrađani ozbiljno shvatili problem. Ono što je bitno jeste da nema potrebe za panikom, da se ne prave bespotrebne zalihe hrane i higijenskih sredstava, jer je stanje u mlinovima, pekarama i marketima zadovoljavajuće. Najbitnije je da se građani pridržavaju uputstava, da se ne okupljaju na malom prostoru, da i u šetnjama gradom izbjegavaju da to čine u grupama“.

Epidemiolog Cvijeta Ostojić-Vasić rekla je da su 153 osobe dobile rješenja o kućnoj izolaciji i pojasnila da lica koja na graničnom prelazu dobiju pomenuta rješenja moraju da se jave u roku od 12 časova putem telefona, na jedan od četiri dostupna broja, u Dom zdravlja, odnosno u Higijensko epidemiološki službu. „Jako je važno da lica koja su u kućnoj izolaciji moraju da imaju posebnu prostoriju, vode računa o svim higijenskim mjerama, dezinfekciji, provjetravanju, da nemaju bliski kontakt sa članovima domaćinstva. Obaveza je da to lice mora najmanje dva puta dnevno da mjeri temperaturu, da provjerava da li ima respiratorne simptome i da mi se javlja telefonom. Takvo lice je 14 dana u obavezi da nam se javlja, a nakon toga, ukoliko nema nikakve simptome,to lice je završilo kućnu izolaciju. Stalno apelujemo da građani u kućnoj izolaciji ne šetaju i da ne dolaze  u Dom zdravlja, nego da se javljaju telefonom. Takođe, u toku izolacije nenajavljene kontrole sprovođenja te mjere vrše policija i Komunalna policija.“

Infektolog Pero Pajkanović saopštio je da je Bolnica u Zvorniku obezbijedila odvojen prostor za liječenje eventualno oboljelih sa kapacitetom od 10 pacijenata, koji po potrebi može da se proširi za još deset postelja.  „Do sada nismo imali pacijente koji bi zahtijevali liječenje, dok se lica koja su u izolaciji prate. Ukoliko bi se pojavili simptomi onda se takve osobe testiraju i po potrebi se primaju u bolnicu. Pored sve ove brige lokalne samouprave i zdravstvenog sistema ostalo je na samim građanima koji treba da slušaju i primjenjuju mjere distanciranja i higijene.“