Svjetska politička elita okuplja se na sigurnosnoj konferenciji u Minhenu

Kategorija: Klix.ba

Očekuje se da se oko 35 šefova država i vlada okupe na trodnevnom skupu u južnom njemačkom gradu, među njima i francuski predsjednik Emmanuel Macron i kanadski premijer Justin Trudeau.

Ostale zemlje šalju vodeće ministre, uključujući američkog državnog sekretara Mikea Pompea, kineskog ministra vanjskih poslova Wanga Yia i iranskog šefa diplomatije Mohammada Javada Zarifa. Na listi učesnika konferencije također su i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg.

Govoreći za dpa uoči skupa, predsjedavajući Minhenske sigurnosne konferencije Wolfgang Ischinger je kazao da je „duboko uznemiren neoprostivim neuspjesima“ međunarodne zajednice u ratom razdiranoj Siriji i lamentirao što libijski mirovni plan dogovoren nedavno u Berlinu ne funkcionira na terenu.

„Sve je više kriza, više je ozbiljnih kriza, užasavajućih dešavanja koja čovjek ne može ni zamisliti“, kazao je Ischinger za dpa.

Share This Post

Loading...