Turska u Libiju šalje 2.000 SIRIJSKIH BORACA: Borili su se protiv Asada, a sad idu da BRANE REŽIM u Tripoliju

Sirijska nacionalna armijaFoto: Tanjug/AP

Dve hiljade sirijskih boraca otputovali su iz Turske ili će otići da se bore u Libiji, izjavili su danas izvori, prenosi britanski list „Gardijan“.

Prema navodima lista, borci, koji su se u Siriji borili protiv režima, poslati su nakon što se Turska prošlog meseca saglasila da pomogne premijeru međunarodno priznate libijske administracije Fajezu el Saradžu u borbi protiv generala Kalife Haftara.

Fajez el SaradžFoto: Profimedia
Fajez el Saradž

List podseća da je Ankara podržavala opoziciju u Siriji u ranim periodima sukoba protiv predsednika Bašara el Asada.

– Ovo je veoma teška situacija po Siriju. Anti-tursko raspoloženje je veoma jako zbog intervencije Ankare i moglo bi dodatno porasti, što ide u korist Haftaru – rekla je analitičar iz Međunarodne krizne grupe Klaudija Gazini.

Sirijska nacionalna armijaFoto: Tanjug/AP
Sirijska nacionalna armija

„Gardijan“ piše da je prvi kontingent od 300 ljudi iz Druge divizije Sirijske nacionalne armije (SNA) napustio Siriju 24. decembra preko vojnog graničnog prelaza „Havar Kilis“, a potom je otišlo još 350 ljudi 29. decembra.

Svi su prebačeni u Tripoli, gde su postavljeni na prve borbene linije na istoku libijske prijestonice.

List navodi da je još 1.350 ljudi prešlo u Tursku 5. januara i da su neki od tada prebačeni u Libiju, a ostali su na obuci u bazama na jugu Turske.

Jedan od izvora istakao je da će Sirijci biti raspoređeni u jednu diviziju pod imenom lidera libijskog otpora „Omar el Muktar“ kojeg je Italija pogubila 1931. godine, a postao je popularan u Siriji tokom „arapskog proljeća“ 2011. godine.

– Borci su potpisali šestomesečne ugovore direktno sa libijskom administracijom, a ne sa turskom vojskom. Predviđena plata je 2.000 dolara mesečno, što je mnogo više nego što dobijaju u Siriji – rekao je jedan od izvora iz SNA i napominje da je svima obećano državljanstvo Turske.

Britanski dnevnik navodi da Turska plaća i medicinske troškove za ranjene vojnike i odgovorna je za prebacivanje mrtvih u Siriju.

<!–

Notification trigger paragraph test

–>

View more here: Blic Vesti

Share This Post

Loading...