Evropske sile pokrenule mehanizam protiv Irana

Evropske sile pokrenule mehanizam protiv Irana

PARIZ – Francuska, Velika Britanija i Njemačka potvrdile su danas da su pokrenule mehanizam o sporu iz sporazuma sa Iranom o njegovom atomskom programu zbog kršenja koje je počinio Teheran.

Tri evropske sile su istakle da se neće pridružiti SAD u kampanji za vršenje maksimalnog pritiska na Teheran.

„Zbog postupaka Irana nemamo drugog izbora već da potvrdimo naše zabrinutosti da Teheran ne ispunjava svoje obaveze prema sporazumu i da slučaj predamo Zajedničkoj komisiji predviđenom Mehanizmom za rješenjavanje spora kao što je navedeno u Članu 36 dogovora“, ističe se u zajedničkom saopštenju tri evropske sile.

Iran je početkom mjeseca smanjio obaveze prema sporazumu postignutom 2015. godine tako što je objavio da će ukinuti ograničenja u obogaćivanju uranijuma, ali da neće prekidati saradnju sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju /IAEA/. 

 

Pročitajte više na: Nezavisne Novine

Share This Post

Loading...