U Zvorniku održane edukativna tribina i radionice u okviru Karavana kulture govora

05.12.2019. godine

U okviru Karavana kulture govora pod nazivom „Njegujmo srpski jezik“ u prepunoj sali Doma omladine u Zvorniku sinoć je održana edukativna tribina o unapređenju kulture govora na kojoj su predavali Slobodan Roksandić, master komunikolog, Arno Gujon, humanitarni radnik, i Milorad Telebak, profesor Univerziteta.

Organizator tribine i dvije radionice za mlade je Udruženje za unapređivanje i razvoj kulture javnog govora „Izražajnost“. Karavan su podržali Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i Gradska uprava Zvornik.

Roksandić je rekao da se u okviru Karavana bave edukacijom djece, mladih, prosvjetnih radnika i šire javnosti i da imaju za cilj da šire dobre govorne navike. Velika poruka ove kampanje jeste da treba razvijati govorničke vještine, jer one određuju uspjeh u životu, ma čime da se bavimo.

„Pokušavamo da poboljšamo govorne navike, jer smo svedoci da je kultura govora poprilično zapostavljena. Ne bavimo se dovoljno usmenim izražavanjem niti u osnovnim, niti u srednjim školama i uopšte samostalno, a bolje ćemo komunicirati ako znamo da se izrazimo. Naši govorni i jezički vaspitači su naši roditelji, a oni se sve manje bave decom, to su naši nastavnici, to su mediji, ali i društvene mreže gde se govori veoma loše. Nemamo dovoljno dobrih uzora i Karavan kulture želi da ih ponudi, a jedan od takvih primera je i Francuz Arno Gujon koji je usavršio srpski jezik bolje od mnogih kojima je on maternji jezik.“

Roksandić je istakao da su počastvovani što je profesor Telebak dio tima u Republici Srpskoj, kao jedan od najznačajnijih lingvista na ovim prostorima i šire, a čiji su radovi ljudima okupljenim u Karavanu smjernice i vodič.

Gujon je ocjeniti da je kampanja u kojoj učestvuje izuzetno važna, jer je jezik više od sredstva komunikacije.

„Jezik je u srži kulture jednog naroda, ako čuvamo jezik, čuvamo i identitet srpskog naroda. Karavan se bavi takođe i izražajnošću što je jako bitno jer jezik nije samo pisana reč, to je takođe i izgovorena reč. Danas smo svedoci da sve više ljudi sve lošije govore i to predstavlja problem u svakodnevnoj komunikaciji.“

On je izrazio zadovoljstvo što su ljudi koji dolaze u velikom broju na tribine prepoznali važnost njegovanja srpskog jezika, dodavši da mu je čast što kao Francuz može da govori o tome i da pokaže da se trudom i zalaganjem mogu postići dobri rezultati.

Zahvalivši se Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske koje je podržalo njihov projekat, Roksandić je pojasnio da je Karavan osmišljen tako da u svaki grad u koji dođu pored tribine za širu javnost, organizuju i radionice sa mladima. U dva dana to je više od šest sati rada sa njima gde oni imaju dovoljno prilika da isprobaju ponešto od onoga što čuju i da dobiju povratne reakcije od predavača, a to su osnivači „Izražajnosti“ Marko Milovanović, Milan Bosiljčić i Slobodan Roksandić.

Zvornik je drugi grad nakon Banjaluke kroz koji Karavan putuje po Republici Srpskoj, a  deseti jubilarni grad nakon gradova u Srbiji gdje su do sada bili.