VELEBITSKI KANAL KONAČNO „PRODISAO“ U akciji „Blica“ očišćenja deponija koja umalo nije izazvala ekološku katastrofu

Čišćenje obale Velebitskog kanala kod KanjižeFoto: Biljana Vučković / RAS Srbija

Velikoj ekološkoj akciji „Blica“, ovoga puta i humanom gestu, priključila se opština Kanjiža, u kojoj su volonteri, građani i funkcioneri očistili obalu Velebitskog kanala koji je povezan sa Tisom.

Istog dana, Kanjižani su uklonili ogromnu deponiju sa oko 70 kubika smeća koja je mogla da izazove ekološku katastrofu jer se nalazila u kući porodice Nađ u centru Kanjiže. Osim što je otpad mogao još više da ugrozi već oboleli bračni par i druge građane, poput svake deponije, i ova je podzemnim vodama uticala na obližnje vodotokove, prvenstveno na reku Tisu.

Na poziv „Blica“ opština Kanjiža nije imala dilemu. Prihvatili su saradnju i odmah organizovali sve što je bilo potrebno da se uredi priobalje kanala između naselja Velebit i Zimonjić, udaljen oko sedam kilometara od Kanjiže. Reč je o kanalu koji je povezan sa Tisom i uz ovu reku je najatraktivniji za ribare i druge ljubitelje prirode.

Josip Nađ je radio u vodovodu i imao nesreću na poslu. Kasnije nije uspeo da se snađe, sakupljao je sve i svašta misleći da će zaraditi novac...Foto: Biljana Vučković / RAS Srbija
Josip Nađ je radio u vodovodu i imao nesreću na poslu. Kasnije nije uspeo da se snađe, sakupljao je sve i svašta misleći da će zaraditi novac…

Poziv putem lokalnih medija upućen je i meštanima, a na mesto okupljanja kod kanala došlo je više od 20 ljudi i lokalna „Info TV“.

Nebojša Rakić, zamenik predsednika opštine Kanjiža, među prvima je zasukao rukave na obe lokacije.

– Uz „Blic“ su ovde ljudi iz lokalne samouprave i građani. U drugi deo akcije, u čišćenje deponije, uključeno je i preduzeće „Potiski vodovodi“, čiji je direktor predložio da se otpad iz kuće njihovog bivšeg radnika očisti jer je njihova situacija katastrofalno loša. U čišćenje su se uključili komunalni radnici i „Brantner“, preduzeće koje se bavi odnošenjem smeća jer bez kamiona i kontejnera ne bismo mogli to da rešimo – kaže Nebojša Rakić.

VELIKA EKOLOŠKA AKCIJA „BLICA“ Srbija je nekada imala najčistiju reku Evrope, a sada su sa njene obale odneli TONE SMEĆA

Rakić ističe da je ova opština proglašena za ekološku jer nema nijednu divlju deponiju na javnim površinama i jer se sve manje uredno prijavljuju i saniraju u najkraćem roku. Na Velebitskom kanalu nismo zatekli mnogo otpada, ali je on postojao na svakom koraku. Sa velikim elanom sakupljeno je oko desetak džakova razne ambalaže, i to na mestima gde je nedavno čišćeno, što znači, zaključuju meštani, ovakve akcije treba organizovati češće da bi se održao red.

– Oko 50 odsto ribolovaca nije savesno i bacaju plastiku i raznu ambalažu. Neki čak i čiste ribu i ostave je sve uz obalu. Podelili smo se u ekipe i u rukavicama pokupili smeće u džakove, a naknadno će biti pokupljeni i veliki plastični komadi koji su ovde odbačeni. Zaista sam počastvovan što smo deo akcije „Blica“, ali i što su se sugrađani odazvali našem pozivu – poručuje Nebojša Rakić.

Čišćenje obale Velebitskog kanala kod KanjižeFoto: Biljana Vučković / RAS Srbija
Čišćenje obale Velebitskog kanala kod Kanjiže

Dok smo stigli od kanala u centar Kanjiže, do kuće bračnog para Nađ, komunalci i volonteri su već radili. Komšije su prilazile i zahvaljivale se jer je život sa deponijom u ulici postao nepodnošljiv.

Dušan Glišić, direktor preduzeća „Potiski vodovodi“, sa Nebojšom Rakićem i ekipom nekoliko sati čistio je dvorište i kuću. Odlučili su da omoguće barem minimalne uslove za život ovim sugrađanima i svi su se složili da se deponija ukloni u okviru akcije „Blica“. Procena je da je uklonjeno oko 70 kubika beskorisnih, polomljenih i starih stvari natopljenih kišom i prepunih buba.

VELIKA EKOLOŠKA AKCIJA „BLICA“ Očistili smo 11 reka i 5 jezera, otklonili 2000 KUBIKA SMEĆA i sada nastavljamo!

OČISTIMO REKE I JEZERA Akcija „Blica“ okupila je 2.500 ljudi. Njeni EFEKTI VIDE SE ŠIROM SRBIJE

– Josip Nađ je bio radnik „Potiskih vodovoda“ osamdesetih godina i imao je nesreću na poslu kada ga je zemlja zatrpala. Čovek je uz nadljudske napore ostao živ, ali ima posledica. Kasnije je oboleo i nije uspeo sam da se snađe, a nažalost, izostala je pomoć drugih. To je prouzrokovalo da porodica nema ni elementarne uslove za život. Sakupljao je sve i svašta misleći da će zaraditi novac – objasnio je Glišić.

Osim što su im „Potiski vodovodi“, komšiluk i predstavnici opštine uklonili deponiju iz kuće, porodici je obezbeđena i hrana.

U lošem zdravstvenom stanju, ali na nogama, Josipova supruga Mira Nađ dočekala nas je očima punih suza.

– Hvala vam mnogo. Ovo nikada neću zaboraviti, dok sam živa biću vam zahvalna – rekla je žena.

Ribolovac oduševljen, ali i ljut na kolege

Uz kanal, sa zabačenim udicama, zatekli smo Zorana Rašića iz Subotice koji često dolazi na Tisu i okolne vodotokove da peca.

Foto: Biljana Vučković / RAS Srbija

– Oduševljen sam što ste došli da očistite priobalje Velebitskog kanala. Mnogo me ljute sportski ribolovci koji ostavljaju za sobom smeće. Iako izgleda da nema puno otpada, verujte da bude, ali su bili jaki vetrovi i razneli su sve po okolini. Ovo je kraj bogat ribom i treba ga sačuvati jer Tisa je živa reka, voda koja samu sebe održava – kaže ribolovac.

<!–

Notification trigger paragraph test

–>

View more here: Blic Vesti

Share This Post

Loading...