Predsjednica Hrvatske odala počast haškom osuđeniku Slobodanu Praljku

Kategorija: Klix.ba

Na drugu godišnjicu njegove smrti na društvenoj mreži Facebook Grabar-Kitarović je postavila fotografiju Praljka uz znakovitu poruku. Inače, ona se nalazi u predizbornoj kampanji, te želi ponovo postati predsjednica Hrvatske, a zbog glasova je dolazila i u BiH.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu 20. novembra 2017. osudio je pravomoćno čelnike tzv. Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora. Time im je potvrđena prvostepena presuda. Jadranko Prlić dobio je 25 godina zatvora, Bruno Stojić 20, kao i Slobodan Praljak te Milivoj Petković. Valentin Ćorić osuđen je na 16, a Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Praljak je u haškoj sudnici tokom čitanja presude uzviknuo „general Praljak nije ratni zločinac i s prezirom odbacujem vašu presudu“ te potom popio otrov iz bočice koju je do tada skrivao. Ubrzo nakon toga je preminuo.

Share This Post

Loading...