POSEBNA ODELJENJA ZA NADARENE ĐAKE Šarčević najavio novine za sledeću školsku godinu za ova dva predmeta

mladen sarcevic_040518_RAS foto MIlan Ilic17Foto: Milan Ilic / RAS Srbija

Ministar prosvete Mladen Šarčević najavio je danas da će od naredne školske godine u gimnazijama biti uvedena specijalizovana odeljenja za učenike nadarene za istoriju i geografiju.

On je naveo da timovi već uveliko rade na pripremi, da su u taj posao uključeni predstavnici Nacionalnog prosvetnog saveta, Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, predstavnici Univerziteta u Beogradu.

OD 1. SEPTEMBRA VELIKA NOVINA U SRPSKIM ŠKOLAMA Nastavnici su oduševljeni, đacima će biti lakše, ali – KOLIKO JE IZVODLJIVO

– Imali smo samo matematička i filološka odeljenja za nadarenu decu u gimnazijama. Uveli smo specijalizovana IT odeljenja, odeljenja za nadarene iz fiziku, zatim biologije i hemije i sada su na red došli istorija i geografija – rekao je Šarčević u Požarevcu na obeležavanju Dana prosvetnih radnika.

Sve šškole u Požarevcu imaće đačke zadruge

Požarevac će biti prvi grad u Srbiji u kojem će sve osnovne i srednje škole imati učeničke zadruge, a protokol o podršci učeničkih zadrugama danas su potpisali ministar prosvete Mladen Ssarčević i gradonačelnik Požarevca Bane Spasojević.

Seoska Osnovna škola „Sveti vladika Nikolaj“ u Bradarcu kod Požarevca zadrugu je osnovala pre godinu dana i od zarađenog novca uspeli su svim učenicima da nabave besplatne udžbenike i uniforme.

Nju je danas obišao i ministar prosvete Mladen Ssarčević, a zadrugari su mu predstavili i digitalnu knjižaru preko koje učenici nabavljaju pribor i opremu.

Nedavno su imali prodajnu izložbu cveća u Požarevcu gde su zaradili oko 160.000 dinara i sav novac preusmerili na nabavku udžbenika za djake i pomoć bolesnom drugu.

Uspeli su preko zadruge da zarade i za nabavku uniformi koje su deca sama dizajnirala.

– Preko zadruga mogu mnogi poslovi da se urade na korist nastavnika i učenika. U nabavci udžbenika rabat umesto posredniku sada može da ostane zadrugama, a kroz rad u zadrugama deca stiču radne aktivnosti – rekao je ministar.

On je naveo da su reforme u prosveti škole u Požarevcu najbolje razumele, da su pozitivan primer dobro organizovanog zadrugarstva i da mogu poslužiti ostalim školama u Srbiji kao primer.

U Srednjoj poljoprivrednoj školi sa domom učenika „Sonja Marinković“ organizovan je prvi sajam djačkih zadruga, gde su učenici na štandovima izložili svoje proizvode.

Prave zimnicu i peciva

A Poljoprivredna škola u Požarevcu ima čim da se pohvali. Imaju pogon za pravljenje zimnice, ali i mini perkaru. Deo proizvoda plasiraju na tržište, a deo se koristi u Domu učenika.

Direktor škole Vidoje Vukašinović kaže da škola ima 400 učenika i da su svi zadrugari.

Gradonačelnik Požarevca Bane Spasojević naveo je da će svih 15 osnovnih i srednjih škola u tom gradu imati zadruge, kao i da će im lokalna samouprava na svakoj manifestaciji obezbediti besplatne štandove na kojima mogu plasirati svoje proizvode.

– Nadam se da će naša deca steći radne navike u zadrugama. Oni imaju ozboiljan projekat i mislim da će postati konkurencija nekim privrednicima – naveo je on.

<!–

Notification trigger paragraph test