„PEKARA, PRAVLJENJE ZIMNICE“ Stižu novine u osnovne i srednje škole

Đačke zadruge, Požarevac, Mladen ŠarčevićFoto: Ministarstvo prosvete / Promo

Učeničke zadruge osnovane su u svim osnovnim i srednjim školama u Požarevcu, po čemu je ovaj grad prvi u Srbiji u kome se to dogodilo, izjavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.

Šarčević i gradonačelnik Požarevca Bane Spasović potpisali su danas u tom gradu Sporazum o saradnji kojim se definišu zajedničke aktivnosti podrške školama u osnivanju i radu učeničkih zadruga.

Đačke zadruge, Požarevac, Mladen ŠarčevićFoto: Ministarstvo prosvete / Promo
Đačke zadruge, Požarevac, Mladen Šarčević

Ministar je ocenio da su škole u Požarevcu veoma dobro razumele reforme u prosveti i da su pozitivan primer dobro organizovanog zadrugarstva i da mogu biti uzor ostalim školama u Srbiji.

– Danas je jako važan dan i za grad Požarevac, ali i za obrazovanje u Srbiji.  Iako to možda nije vidljivo na prvi pogled mnogi reformski ciljevi obrazovanja ogledaju se upravo u osnovanju učeničkih zadruga, odnosno učeničkih kompanija – kazao je on.

Pročitajte još:

POSEBNA ODELJENJA ZA NADARENE ĐAKE Šarčević najavio novine za sledeću školsku godinu za ova dva predmeta

Šarčević: Đačke zadruge su zasnovane na aktivnom učenju, stvaramo obrazovanje za decu koja misle svojom glavom

ĐAČKE ZADRUGE, DIGITALIZACIJA, EKSKURZIJE Šarčević: Škole u Srbiji očekuju mnoge novine

Prema njegovim rečima, u budžetu ministarstva za narednu godinu opredeljena su i sredstva za podršku i razvoj zadrugarstva.

Šarčević je prethodno posetio OŠ „Sveti vladika Nikolaj“ u Bradarcu i Srednju poljoprivrednu školu sa domom učenika „Sonja Marinković“ na teritoriji opštine Požarevac. Reč je o školama koje imaju uspešne učeničke zadruge sa više sekcija kroz koje učenici razvijaju preduzetničke sposobnosti.

Šest različitih sekcija u okviru zadruge

Učenička zadruga ,,Deca Stiga“ OŠ ,,Sveti vladika Nikolaj“ počela je da radi u oktobru prošle godine i ima šest sekcija: za poljoprivredu; za nabavku udžbenika i školskog pribora; za razvoj učeničkog preduzetništva kroz projektnu nastavu; za praćenje javnih poziva i konkursa; za organizaciju rada učeničke kuhinje i za društveno-humanitarni rad.

Đačke zadruge, Požarevac, Mladen ŠarčevićFoto: Ministarstvo prosvete / Promo
Đačke zadruge, Požarevac, Mladen Šarčević

Ministar Šarčević danas je imao priliku da vidi digitalnu knjižaru preko koje učenici nabavljaju pribor i opremu.

Pekara, pravljenje zimnice i kupovina knjiga

– Posredstvom  zadruga mogu mnogi poslovi da se urade i da korist imaju i nastavnici i učenici. Na primer u nabavci udžbenika rabat umesto posredniku sada može da ostane zadrugama, a kroz rad u zadrugama deca stiču i radne navike – rekao je ministar.

ŠARČEVIĆ VRAĆA ĐAČKE ZADRUGE I MLADE GORANE „Asocira na socijalizam, ali će deca imati brojne koristi i to NOVČANE“

Ministar je posetio i Srednju poljoprivrednu školu sa domom učenika „Sonja Marinković“ koja je nedavno obeležila 147 godina postojanja. U okviru Poljoprivredne škole nalazi se, između ostalog, pogon za pravljenje zimnice, ali i pekara. Deo proizvoda plasira se na tržište, a deo se koristi u Domu učenika.

Đačke zadruge, Požarevac, Mladen ŠarčevićFoto: Ministarstvo prosvete / Promo
Đačke zadruge, Požarevac, Mladen Šarčević

U sportskoj sali te škole danas je održan prvi sajam učeničkih zadruga, gde su na 15 štandova izloženi proizvodi koje su osmislili i napravili učenici. Gosti sajma bile su i škole iz Zemuna i Smedereva.

Gradonačelnik Požarevca Bane Spasović naveo je da će lokalna samouprava pomoći školsko zadrugarstvo i kao primer naveo da će za svaku manifestaciji obezbediti besplatne štandove na kojima zadrugari mogu plasirati svoje proizvode.

Đačke zadruge, Požarevac, Mladen ŠarčevićFoto: Ministarstvo prosvete / Promo
Đačke zadruge, Požarevac, Mladen Šarčević

– Nadam se da će naša deca steći radne navike u zadrugama. Oni imaju ozbiljan projekat i mislim da će postati konkurencija nekim privrednicima – naveo je on.

Na svečanosti u Opštini Požarevac povodom Dana prosvetnih radnika ministru Šarčeviću uručena je specijalna povelja.

<!–

Notification trigger paragraph test

–>

View more here: Blic Vesti

Share This Post

Loading...