Čak 62 posto budžeta za plaće

Vlada SBK je na današnjoj sjednici usvojila nacrt budžeta za 2020. godinu koji je jednoglasno usvojen. Planiran je u ukupnom iznosu od 219.008.468 KM, što je za 24.067.485 KM manje u odnosu na izmjene budžeta za 2019.

Oprezan pristup budžetu za sljedeću godinu, kako je naglasio premijer Tahir Lendo, ogleda se i u povećanju osnovice.

– Imali smo prvi razgovor s predstavnicima sindikata kojima smo obrazložili naše mogućnosti kad je riječ o osnovici jer u sljedeću budžetsku godinu ulazimo oprezno, s obzirom na to da u najavi imamo donošenje nekoliko važnih reformskih zakona – rekao je Lendo.

Kako u ovom tako i u drugim kantonima 62 posto budžetskih rashoda ide na plaće, naknade i doprinose uposlenih.

– S druge strane, rast upošljavanja je zanemarljiv i iznosi samo 1,1 posto, kao što je zanemarljivo povećanje osnovice za plaće od 1,17 posto – kazala je ministrica finansija Mirjana Plavčić.

Nacrt će biti upućen u skupštinsku proceduru.

Pročitajte više na: Dnevni Avaz Vijesti

Share This Post

Loading...