Slovensko „Delo“: Da li će Trump na Balkanu dobiti svoj Dayton

Kategorija: Klix.ba

„Washington igra prljavo i tjera Evropsku uniju van igre samo kako bi mogao sam riješiti kosovsko pitanje”, piše ljubljanski list.

Sporazum o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine vidi se u analizi kao prilika da Trump dobije svoj Dayton.

U analizi se navodi da se postavlja pitanje zašto Washington s jedne strane nagovara London da izađe pošto-poto iz Evropske unije, dok Beogradu istovremeno sugeriraju priznavanje neovisnosti Kosova, nazivajući ga neophodnim, ako se ikada žele pridružiti zajednici Europskih naroda.

ScreenshotScreenshot

List piše da je Trump uočio priliku da njegova zemlja istupi poslije “sukoba” Berlina i Pariza po pitanju proširenja, te navode kako su i Beograd i Priština pozvali Washington da preuzme vodeću ulogu u ovom procesu.

Američki predsjednik, ocjenjuje list, uopće nije zainteresiran za srž spora između Beograda i Prištine, niti za to “hoće li sporazum između Srbije i Kosova povećati stabilnost ili nestabilnost u regiiji”, prenosi agencija STA.

Sve što zanima Trumpa, kako se navodi, jest spektakl koji bi Bijela kuća mogla prirediti ukoliko budući sporazum bude potpisan u Washingtonu

Share This Post

Loading...