Vijeće sigurnosti UN-a danas bi trebalo raspravljati o vojnom napadu Turske na sjever Sirije

Kategorija: Klix.ba

Raspravu su zatražile Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Poljska i Belgija, prenosi Reuters. Turski predsjednik je jučer potvrdio da je ta zemlja započela vojnu operaciju pod nazivom „Izvor mira“ uz južnu tursku granicu s ciljem, kako je kazao eliminacije „koridora terora“.

Erdogan je poručio da je svrha eliminisati prijetnje kurdskih jedinica YPG i pripadnika IDIL-a sa sjevera Sirije, kako bi omogućili povratak sirijskih izbjeglica i uspostavljanje sigurne zone.

Dodao je da će očuvati teritorijalni integritet Sirije i osloboditi lokalne zajednice od terorista.

Ipak, nakon početka operacije Turskoj su stigli brojni pozivi da obustavi akciju, a oglasili su se čelnici EU Jean Claude Juncker, a šef NATO-a Jens Stoltenberg je poručio da se nada kako će turske snage biti odmjerene.

Ni Njemačka na ovu vojnu operaciju ne gleda blagonaklono, a ranije je američki predsjednik Donald Trump kazao da to nije dobar potez.

Share This Post