Oči su naši prozori u svijet – Čuvajmo ih!

Svjetski dan vida je međunarodni dan svjesnosti o važnosti vida, a obilježava se svake godine, drugog četvrtka u listopadu. Cilj obilježavanja ovog datuma je slanje poruke stanovništvu da su neophodne redovne kontrole vida, ali i da osobe sa oštećenjem vida ne smiju biti diskriminirane, sa naglaskom na dječji školski uzrast.

Vid kod djece i problemi sa vidom

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nerazvijen i slab vid kod djece je česta pojava, a radi se zapravo o poremećaju razvoja vida u ranom djetinjstvu. Ako se taj problem rano ustanovi, liječenje je vrlo uspješno, a to ima veoma važno značenje za cijeli život. Vid nije razvijen pri rođenju nego njegov razvoj počinje gledanjem. Vidni podražaji stimuliraju razvoj vida, a on je najaktivniji u prve 2-3 godine života. To je upravo kritično razdoblje za nastanak slabovidnosti (ambliopije). Najčešći poremećaji vida su dalekovidnost, kratkovidnost i astigmatizam (dupla slika).

Slabovidnost (ambliopija) je smanjena vidna oštrina u jednom ili oba oka koja nastaje tokom procesa ranog razvoja vida. Stoga, liječenje slabovidnosti može biti uspješno jedino ako se započne u ranom periodu života djeteta. Zbog nepoduzimanja mjera liječenja slabovidnosti mogu se pojaviti psihološke smetnje, ograničava se izbor zanimanja, mijenja se ponašanje i uspjeh u školi, dolazi do gubitka pažnje ili manje zainteresiranosti za određene zadatke, te na taj način ograničava dijete u postizanju očekivanog uspjeha.

Stupanj oštećenja vida se kreće od slabovidnosti do potpunog sljepila. Oštećenje vida može prouzrokovati strah, nesigurnost i emocionalne reakcije. Može doći do pojave panike i gubitka kontrole. Osoba se više oslanja na druga čula (sluh i dodir), a često primjenjuje pomagala za kretanje (bijeli štap). Zdravstveni radnici najčešće preporučuju nošenje naočala ili leće, te sunčanih naočala ukoliko je prisutna osjetljivost na bjelinu. Uvijek treba nastojati spriječiti socijalnu isključenost osobe i povređivanje.

Jeste li znali da:

• Sve bebe su daltonisti nakon rođenja.
• Bebine oči ne proizvode suze do oko šest do osam tjedana starosti.
• Ljudi uglavnom čitaju pet posto sporije na monitoru računara u odnosu na papir.
• Nije moguće kihati otvorenih očiju.
• Trepnemo preko 10 milijuna puta godišnje.
• Treptanje pomaže da se oči očiste i navlaže. Također, ako nešto uđe u oči, automatski počnemo treptati.
• Očne jabučice kod čovjeka teže oko 28 grama.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u svijetu je 285 milijuna ljudi sa poremećajima vida, od kojih je 35 posto u mlađoj dobnoj skupini. U svijetu je 39 milijuna osoba slijepo, od kojih je 18 posto u mlađoj dobnoj skupini. Prema podacima WHO svakih pet sekundi netko u svijetu izgubi vid. Prema podacima Međunarodne agencije za prevenciju sljepoće više od milijun osoba u svijetu ne vidi dobro, jer ne može da si osugura naočale. Da je pravovremena reakcija i odlazak liječniku potrebna, pokazuje podatak da je kod čak tri od četiri osobe moguće izbjeći probleme sa vidom pravovremenim liječenjem. Osnovni pregled vida je među najjeftinijim ulaganjima u zdravstvu.

Šest posto osnovaca i srednjoškolaca ima problem sa vidom

Jedan od načina ranog otkrivanja poremećaja vida kod djece je skrining za rano otkrivanje poremećaja vida. Služba za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica u okviru svojih redovnih djelatnosti, kontinuirano provodi skrining vida kod učenika u svim školama na području Zeničko-dobojskog kantona. Za sva uočena odstupanja od uobičajenih vrijednosti kod djece, roditeljima se, posredstvom škole, dostavljaju uputnice/preporuke da dijete odvedu na detaljniji oftalmološki pregled. Nakon tih pregleda, škola dostavlja povratnu informaciju Službi za školsku higijenu. Ovaj skrining je od izuzetnog značaja, jer omogućava da se na vrijeme uoče problemi s vidom, te spriječe dodatne komplikacije.

U okviru skrininga za rano otkrivanje poremećaja vida pregledaju se sva djeca drugog i osmog razreda u svim školama na području Zeničko-dobojskog kantona. Kod 6 – 7 posto učenika utvrđen je problem sa vidom, te su ovi učenici upućeni na dalju dijagnostičku obradu u primarnu zdravstvenu zaštitu.

Osim redovnog skrining programa, Služba za školsku higijenu je tokom 2018. godine provela besplatni dobrovoljni pregled vida za djecu i nastavno i drugo osoblje u srednjim školama u Zeničko-dobojskom kantonu. Cilj ovakvog načina provođenja pregleda vida je ukazati na značaj i prevenciju bolesti sistema organa za vid uz podjelu zdravstveno-odgojnog materijala.

Pregled vida je održan u 30 srednjih škola na području kantona, a pregledano je 778 učenika i 41 nastavnik. Od tog broja, kod oko 6,5 posto preglednih učenika i 5 posto preglednih zaposlenika školskih ustanova utvrđen je problem sa vidom, te im je dat savjet uz usmenu preporuku za detaljniju dijagnostičku obradu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Stoga, iz ove Službe mole sve roditelje da, ukoliko dobiju navedenu uputnicu/preporuku, odvedu svoje dijete u ambulantu opće ili obiteljske medicine ili kod oftalmologa da bi se na vrijeme mogle spriječiti eventualne komplikacije.

“Oči su naši prozori u svijet. Vid je jedan od naših putova između unutrašnjeg i vanjskog. Čuvajmo taj put kod naše djece i pomozimo im u tome. Propuštenu šansu za otkrivanjem problema vida male djece je teško ispraviti. Danas su naočale vrlo lijepo dizajnirane tako da ih djeca vole nositi i one su postale modni dodatak. Kod odraslih vid s godinama postaje slabiji. Koristimo se vidom svaki trenutak, svaki sat, svaki dan u godini, pa nije ni čudo što oči gube svoju sposobnost. Upravo je zbog toga potrebno redovno odlaziti na kontrole vida!, stoji u obavijesti Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

 

Pročitajte više na: Bljesak Mostar

Share This Post