PALATA SRBIJE Završen Trilateralni samit Srbije Turske i BiH, Vučić poručio: Za nas je danas važan dan (VIDEO)

erdogan kombo RAS Tanjug Sava Radovanovic Anadolija Volkan Furuncu, Murat ÇetinmühürdarFoto: Anadolija/ Volkan Furuncu, Anadolija/ Murat Çetinmühürdar, Tanjug/ Sava Radovanović / RAS Srbija

Trilateralni samit Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske, čiji je domaćin bio spski predsednik Aleksandar Vučić, završen je danas oko 14.30 sati, a dve glavne poruke koje su sa njega poslate su potreba za očuvanjem mira i infrastrukturnim povezivanjem.

Vučić: Zahvalnost Turskoj i Erdoganu zbog stabilizujuće uloge na Balkanu

Prvi su danas u Palatu Srbija stigli članovi Predsedništva BiH Milorad Dodik, Šefik Džaferović i Željko Komšić, nakon kojih je pristigao i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.

Nakon zajedničkog razgovora predstavnika sve tri države koji je potrajao oko sat i po, Vučić je rekao je da je zadovoljan današnjim sastankom, uz zahvalnost Erdoganu „zbog njihove nesumnjive stabilizujuće uloge na Balkanu, što je važna poruka ne samo danas, već i za godine koje su pred nama“.

– Hvala Turskoj i predsedniku Erdoganu na angažmanu i trudu. On je svojim ostankom danas u Beogradu i zajedničkim odlaskom u Sremsku Raču pokazao koliko su mu važni region, Srbija i BiH – naveo je on.

Počela trilaterala Srbija-Turska-BiH

Vučić je rekao da bi voleo da ubuduće „ne gledamo jedni druge preko plota, da ne maštamo kako ćemo jedni druge da uništimo, već kako ćemo da živimo zajedno u budućnosti, čemu će doprineti autoput Beograd-Sarajevo“.

Kako je kazao, za Srbiju i Beograd ovo važan dan, „jer je od 1945. godine „postojala nevidljiva ruka koja je sprečavala da se grade komunikacione veze između Srbije i BiH““.

– Sada je vreme da se to promeni. Za nas je danas važan dan, jer smo mi završili svu papirologiju kada je reč o izgradnji autoputa Beograd-Sarajevo, zatvorili smo finansiranje… Most preko Save ćemo finansirati potpuno sami, a put će preko Bijeljine ići do Brčkog i Tuzle – naveo je Vučić, istakavši da će zbog mosta projekat trajati tri godine.

DRUGI DAN POSETE Vučić i Erdogan domaćini na Trilateralnom samitu, danas svečano obeležavanje početka radova na izgradnji autoputa Beograd – Sarajevo

Kazao je i da su „Tuzlaci uvek više naginjali ka Beogradu nego ka zapadnim jugoslovenskim vezama, a da smo posle jugoslovenskih sukoba i tu nit uspeli da izgubimo“.

– Potezali smo danas mape u kojima smo ucrtavali autopoteve i pruge. Nećemo da govorimo precizno o lokacijama, ali sa zadovoljstvom smo gledali u karte i kako da popravimo život ljudi. Svi projekti o kojima govorimo su projekti povezivanja ljudi. Kada povezujete ljude oni razmišljaju o boljem životnom standardu umesto da se svađaju – kazao je on.

Foto: Sava Radovanović / Tanjug

Vučić je istakao da zbog toga „ovaj prsten koji treba da spaja Beograd i Sarajevo ima poseban značaj“. On bi, kako je rekao, spojio Srbe iz Beograda sa Srbima u Gackom, Nevesinju, Bileći i Trebinju, ali i Bošnjake iz Novog Pazara, Tutina sa Sarajevom, a tako i Srbe i Bošnjake.

– Za samo tri sata normalne vožnje bili bi u Sarajevu – naveo je srpski predsednik, dodajući da će, kada se završi put, ljudi biti bolje povezani.

„Za nas je danas veliki i važan dan jer smo razgovarali o projektima koji povezuju ljude. Pokazivali smo mape gde smo ucrtavali puteve i pruge, mislim da smo sa zadovoljstvom svi gledali u te karte i kako možemo da popravimo i poboljšamo život naših ljudi. Ovo je od velikog značaja za naše trgovinske odnose. Svi ovi projekti o kojima smo pričali danas, su projekti povezivanja ljudi, koji će onda da razmišljaju o boljem životu i boljem standardu, a ne o tome kako će da se svađaju. Prsten koji treba da povezuje Beograd i Sarajevo je auto-put. Imali bismo bolji način komunikacije i povezivanja. O svemu drugom sam uvek spreman da razgovaramo, voleo bih da ne gledamo jedni druge preko plota i da gledamo zajedno ka budućnosti.“ – Predsednik Vučić nakon održanog Trilateralnog samita Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je da je zadovoljan skupom, kao i da će se predstavnici sve tri zemlje sastajati i u budućnosti.

– Zainteresovani smo da nastavimo ovakva okupljanja. Najvažnija poenta današnjeg skupa je što se razmišlja o celom regionu. Problemi sa vladom u BiH moraju da se reše, jer se drugačije ne može nastaviti sa poslovima – kazao je Erdogan.

Naveo je i da se dosta razgovaralo o putnoj infrastrukturi, i da veruje da bi to moglo da spoji Srbiju i BiH.

– Uvek kažem da su putevi sinonim sa civilizacijom, oni imaju uticaj na stanovništvo, a sprečavaju i odlazak ljudi koji neće morati da odlaze iz regiona – istakao je Erdogan.

POSETA KALEMEGDANU I INSTITUTU ZA MAJKU I DETE Kako je izgledalo druženje prvih dama Srbije i Turske tokom posete Erdogana

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je skup bio koristan, da se razgovaralo o raznim temama, kao i da su dogovoreni susreti trilaterale, sledeće godine u BiH, a zatim i u Turskoj.

– Erdoganove reči da treba izbeći svaki, eventualni etnički sukob na ovim prostorima i graditi mir su svakako prihvatljive za sve nas. Želimo to da činimo i da u tom pogledu nižemo uspehe – naveo je Dodik.

Dodik: Nakon sastanaka i formalno obeležavanje naše saradnje

On je kazao i da se, osim o auto-putu razgovaralo i o drugim razvojnim projektima, poput gasovoda „Turski tok“ za koji je RS zainteresovana, ali i modernizaciji pruga. Naveo je i da BiH ima svoje unutrašnje probleme, izrazivši uverenje da bi moglo doći do formiranja Saveta ministara BiH, kako bi se olakšala dalja saradnja.

Foto: Sava Radovanović / Tanjug

Prema rečima bošnjačkog člana Predsedništva BiH Šefika Džaferovića, potrebno je voditi dijalog, i potrebna je intenzivnija saradnja institucija Srbije i BiH, jer se samo tako mogu rešiti bilateralni problemi. I on je naveo da je Turska stabilizujući faktor u regionu.

– Srbija i BiH imaju više otvorenih pitanja koje treba da počnu da rešavaju. Potreban je dijalog, za mene je to najvažnije – rekao je Džaferović.

Foto: Predsedništvo Srbije / Tanjug

On se osvrnuo i na izgradnju autoputa Bograd-Sarajevo, rekavši da je taj projekat od velikog značaja. Naveo je i da je Srbija u vezi sa tim završila svoj deo posla, ali da BiH predstoji još obaveza koje treba da završe u vezi sa ovim projektom.

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić iz redova hrvatskog naroda zahvalio se na gostoprimstvu, rekavši da se na zajedničkom sastanku razgovaralo o izgradnji auto-puta Beograd-Sarajevo, mogućnostima finansiranja i načinima izvođenja, ali da je bilo i reči o novim projektima koji se odnose na železničku mrežu.

Erdogan

– To su skupi projekti jer je reč o zahtjevnim terenima, naročito u BiH, ali nema sumnje da su višestruko korisni jer povezuju građane dve zemlje – kazao je on, istakavši da je BiH za to veoma zainteresovana.

Kazao je i da očekuje češće susrete u ovakvom formatu, a istakao je i da će se „bilateralna pitanja otvarati u međusobnim bilateralnim susretima“.

Nakon zajedničkog sastanka, svi učesnici su krenuli put Sremske Rače i Kuzmina gde će na svečanoj ceremoniji biti položen kamen-temeljac za izgradnju auto-puta Beograd-Sarajevo.

Doček i zajednička fotografija učesnika Trilateralnog samita

Predsednik Srbije je juče, posle birateralnog sastanka s Erdoganom rekao da je glavni politički cilj dve zemlje mir na Balkanu. Erdogan je takođe, u susret trilaterali, istakao da njegova zemlja igra i nastaviće da igra konstruktivnu ulogu u cilju stabilnosti i dobrobiti Balkana.

– Održaćemo trilateralni sastanak Turske, Srbije i BiH koji dugo nije održan. Mi ćemo otpočeti projekat auto-puta Beograd-Sarajevo. To će biti most mira, koji će povezivati srca naroda – rekao je Erdogan.

POSLOVNI FORUM SRBIJA – TURSKA Čadež najavio novu investiciju: „Uskoro zona sa 16 kompanija u blizini Beograda“

Turski ambasador za „Blic“ uoči posete Erdogana najavio VELIKE PROJEKTE, ali i izeo stav o PROMENI DEJTONA

Dačić i Čavušoglu otkrili spomen-ploču turskom ambasadoru ubijenom u SFRJ (VIDEO)

Prvog dana posete, nakon sastanka dvojice predsednika, održana je sednica Visokog saveta za saradnju Srbije i Turske, a razmenjeno je i potpisano devet sporazuma između dve države.

Zvanični deo prvog dana posete završen je Srpsko-turskim poslovnim forumom na kome je učestvovalo više od 200 privrednika iz Turske, a na kome je najavljena izgradnja industrijske zone kod Beograda sa 16 turskih kompanija.

<!–

Notification trigger paragraph test

–>

View more here: Blic Vesti

Share This Post