Loša godina za zvorničke pčelare: Nema meda u skoro NI JEDNOJ KOŠNICI

Foto: Rade Jokić / RAS Srbija

Zbog nepovoljnih vremenskih prilika i bolesti pčelinjih društava ova godina je bila jako loša za zvorničke pčelare.

U Udruženju pčelara „Bagrem“ su istakli veliku važnost prehrane pčela i borbe protiv bolesti kako bi sačuvali pčelinja društva te su nastavili sa kontinuiranom edukacijom pčelara.

Prema rečima predsednika Udruženja Radovana Stevanovića u skoro 98 odsto košnica nije bilo prinosa meda.

– Nije bilo unosa u košnice, jer jednostavno u prirodi biljke nisu medile zbog dosta kišnih dana. Tako da se može reći da gotovo da i nije bilo prinosa meda – rekao je Stevanović i dodao da su jedino ove godine radili proizvođači pčelinjih matica.

– Zbog ovih pokazatelja bih poručio konzumentima meda i drugih proizvoda od pčela da med kupuju od proverenih proizvođača, od onih koje poznaju, jer je tržište preplavljeno falsifikovnanim, neprirodnim, medom koji nepoznati ljudi nude čak od vrata do vrata – istakao je Stevanović.

Radovan StevanovićFoto: Rade Jokić / RAS Srbija
Radovan Stevanović

Zbog činjenice da imaju preko 130 registovanih pčelara sa oko 13.500 košnica, Stevanović kaže da redovno edukuju pčelare kako bi zaštitili društva, a poslednje je bilo o načinu prehrane pčelinjih društava tokom ove zime.

Profesor Dragan Ćirković kaže da je za uzimljavanje pčela jako bitno da pčelinja društva budu savršeno zdrava.

– Imperativ savremene tehnologije pčelarenja jeste da su pčelinja društva tokom cele godine zdrava. I što je jako bitno za pčele, to je količina i kvalitet hrane. Treba da se kod prehrane pčela ostavimo šećernog sirupa, što je dosta u modi, i da se okrnemo onome što priroda daje, što pčela treba, a to je prirodni med uz dovoljne količine konzerviranog polenovog praha – naglasio je Ćirković.

Prema njegovim rečima, sva istraživanja, odnosno svi tokom stotina godina unazad kažu da je konzervirani polenov prah glavni faktor koji kontroliše zdravlje pčela.

 – Glavni uzrok smrtnosti pčela je, generalno, nemarnost pčelara. Pčela ima svoju biologiju i pčelari je, ako hoće zdravu pčelu, moraju poštovati i u pogledu održavanja života, količine hrane i zdravstvenog stanja – rekao je Ćirković i naglasio da je potrebno na vreme pčelu očistiti od varoe, jer je ona njen glavni neprijatelj, piše Srpskainfo.

Problem i neregistrovani pčelari

Pčelari koji nisu organizovani u Udruženje podložniji su uticaju nelegalnog tržišta koje nudi rizične lekove, odnosno neke neproverene hemikalije i falsifikovane preparate, kojima ljudi tretiraju pčelinja društva, nakon čega im se dešava uginuće pčelinjih društava.

U Udruženju „Bagrem“ zato nastoje da registruje svaka košnica zbog zdravstvenih razloga, da se ne bi dešavalo da se s vremena na vreme dođu u situaciju da spale određeni broj zaraženih pčelinjih društava koja obole od neke bolesti.

<!–

Notification trigger paragraph test

–>

Share This Post

Loading...